сите категории

Вести

Дома> Вести

Летно јавање на отворено, зошто да изберам облека што брзо се суши

Време:-2022 07 11- Посети: 50

3-1

Вежбањето ги прави луѓето здрави и енергични, особено во денешно време многу луѓе имаат навика да трчаат, а стануваат рано наутро за да трчаат или вежбаат, луѓето ќе бидат многу подобар дух на денот, љубовниот спорт луѓето им даваат на другите многу сончево чувство навистина, но и многу елитно. Но, каква облека треба да носиме кога вежбаме? Облеката што брзо се суши можеби е добар избор.
Некои луѓе сметаат дека облеката што брзо се суши е многу мистериозна, мислејќи дека внатре има многу високотехнолошки компоненти, всушност, повеќето алишта што брзо се сушат се направени од ткаенини со хемиски влакна, само поради различната технологија на обработка, така што има различни магични ефекти кои обичната облека ги нема. Брзо сушење алишта не е апсорпција на пот, туку потта брзо ќе се пренесе на површината на облеката, преку циркулацијата на воздухот ќе испари потта, така што ќе се постигне целта на брзо сушење, општо брзо сушење алишта, брзина на сушење од памук. ткаенините до 50% побрзо.

3-2

Ткаенините што се користат за брзо сушење алишта се главно полиестерски, но некои користат и еколошки влакна како што е соја. Полиестер не е толку впива како памук и лен. Најголемата карактеристика на полиестерските влакна е тоа што не ја исфрла водата по апсорпцијата, туку ја зголемува стапката на испарување со зголемување на влажната површина.
Функционални карактеристики на облеката за брзо сушење: многу луѓе во спортот, со цел да се ослободат од многу пот насобрана на површината на кожата непријатно чувство, облекуваат „удобна и дише“ памучна облека. Но, всушност, памучната облека може само да ја апсорбира потта и да не дише, а не е погодна за спортска облека. Точниот пристап е да изберете лабава и удобна, растеглива, дише и лесна за потење облека што брзо се суши.
Ги воведовме функционалните ефекти на алиштата што брзо се сушат, потоа воведуваме како да ја исчистите облеката што брзо се суши и мерките на претпазливост.

3-3

Колку често треба да ги перам алиштата кои брзо се сушат? Брзо сува облека треба да се пере после секоја вежба.
Се препорачува дневната интимна облека да се менува и навремено да се измие истиот ден за да се избегне бактериски раст, дамки од пот и други остатоци од дамки. Пред да ја перете облеката, треба да ја проверите етикетата за перење внатре во облеката и да ја измиете според мерките на претпазливост и методите на перење наведени на етикетата за перење за да избегнете оштетување на облеката поради погрешни методи на перење.
Како подобро да се перат алиштата кои брзо се сушат? Општо земено, алиштата што брзо се сушат се повеќе водоотпорни и отпорни на пепел, само истурете малку детергент за перење во водата, натопете ги алиштата половина час, нежно тријте, добро исплакнете и користете ја машината за сушење или едноставно сушете ја.
Брзо сушење облека ткаенина повеќе полипропилен, оваа ткаенина е лесно да се натрупува, толку повеќе пати феноменот на перење е поочигледен, при сушење или блиску до изворот на пожар е лесно да старее. Подоцна повеќе употреба на полиестер наместо полипропилен, неговите карактеристики не се лесни за пилинг и стареење. И двете ткаенини во перење, не тријте енергично, се мијат во машина, а потоа се отвораат за "нежна" опрема.
Облеката што брзо се суши се произведува според барањата на околината за надворешна употреба. Општо земено, пролетта и летото можат да носат алишта што брзо се сушат, кога се многу попрактични од тешката вреќа за удирање. Затоа, оние кои сакаат спорт, спорт, возење велосипед, патување на отворено, брзо сушење облека е многу добар избор.